Вівторок, 2018-03-20, 7:14 AM
Вітаю Вас, Гість
Головна » 2011 » Жовтень » 29 » Мотивація в навчанні
1:31 PM
Мотивація в навчанні
Як змусити себе вчитися? Що робити, щоб, нарешті, почати приходити на заняття вчасно? Куди подівся весь запал і інтерес до навчання? Чому домашні роботи не більше ніж формальність? - Це не питання "двієчника" і не "невдахи". Це питання, з якими зіштовхуються всі. Головне в них не в тому, що вони виникають, а те, як ми реагуємо і відповідаємо на них. Саме це визначає наші успіх чи невдачу.

Наше життя переживає як емоційні злети, так і падіння. Іноді ми бачимо в навчанні визначено ясний зміст, трохи пізніше - не бачимо нічого крім просто витраченого часу. Ніхто не сперечається, легко вчитися, коли є бажання і ентузіазм, але що робити, коли подібного і близько немає?

У даній статті ми розглянемо кілька навідних запитань і практичних порад, спрямованих на те, як допомогти самим собі прояснити свої мотиваційні установки і впоратися з періодами уявній марності або апатії до навчання.

Навіщо вам англійська?

Це перше, над чим нам потрібно задуматися. Незважаючи на свою, на перший погляд, банальність, питання дуже важливе. Воно є підставою для подальшого "будівництва" навчального процесу. Читання будь-яких інших пунктів цієї статті буде марним, якщо у нас немає чіткої і ясної мети у навчанні іноземної мови. Тому перш ніж підійти до інших аспектів даного міркування, виділіть час, задумайтеся над питаннями, представленими нижче, загляньте всередину себе і постарайтеся дати собі чесну відповідь на кожне з них.

- Що означає для мене знання цієї іноземної мови?
- Що я хочу досягти?
- Як знання цієї мови допоможе мені досягти своєї основної або більшої (передбачається більше, ніж сама англійська) мети?

Ці питання корисні, як на початку навчання, так і в його процесі. Тут важливо усвідомити, що вивчення не повинно бути самоціллю, це - засіб. Вивчення повинно мати чітку і обгрунтовану причину, а також ясно окреслений контур, тобто кордон. Ми не можемо вчитися "про всяк випадок", "на майбутнє" або "для всього". Бажання вчитися дуже тісно пов'язано з емоційною стороною нашої особистості. Емоції, як відомо, мінливі, тому покладатися на них у навчанні не варто. Тут вирішальну роль має відігравати розум, тобто наш свідомий вибір. Наше рішення повинне мати дуже міцну раціональну основу, спроможну протистояти нашій, іноді ледачій або апатичній природі. Розуміння мети навчання, в даному випадку, може зіграти для нас велику роль. Важливість цілі буде пропорційна рівню мотивації у навчанні. Чим більша важливість, тим більше мотивації.

Якщо ми вчимося тільки тому, що так хоче хтось інший (батьки, начальник, приятель, партнер по бізнесу), можливо, нам буде дуже складно мотивувати себе, якщо у "іншого" пропаде це бажання. Якщо ми вчимося тому, що так роблять всі і це "модно", тоді нам потрібно нікуди не відходити від цих "мотиваторів", тому що без них прогрес для нас дуже сумнівний.

Тільки та мотивація, яка виходить зсередини, з наших особистих бажань та вподобань - дійсно може бути відповіддю. Будемо чесні до себе. Яке відношення має англійська до здійснення моєї основної мети? Пряме чи непряме? Якщо останнє, то чи не існує іншого способу досягнення мети? Іншими словами, наскільки добре я повинен володіти англійською, для того щоб наблизитися до того, що для мене є сенсом всього життя? Чи достатньо для мене просте ознайомлення з основами мови, оскільки основний мій інтерес лежить за межами даної галузі вивчення, або ж я хочу присвятити решту свого життя лінгвістиці і граматиці англійської мови?

Можливо, відповідь для нас більш ніж очевидна, нам все-таки варто озвучити її для себе, або навіть записати. Я, як ніхто інший, повинен знати, що без англійської мені не досягти своїх цілей. Отже, визначте мету, назвіть її (тобто озвучте), напишіть і запам'ятайте. Саме це невелике пропозицію, яка у вас вийшло, буде основою і рушійною силою у вашому навчанні.

Управляйте!

Як тільки ми визначили, як англійська допоможе вам у досягненні нашої основної мети, нам слід перейти до іншого, так само важливого питання: протягом, якого часу мені необхідно освоїти мову до бажаного рівня?

Будьте реалістичні. Якщо ви починаєте навчання з "нуля", не варто налаштовуватися на великий успіх в короткі терміни, і думати, що через пів року ви будете вільно розмовляти з перехожими в британському містечку Віллстріт. Вільного володіння мовою не варто очікувати раніше трьох років спільного навчання (з урахуванням 4 годин занять в класі на тиждень). Великі цілі не досягаються маленькими зусиллями. Едвард Андерсен, припускав, що ті учні, які досягають великих результатів, ставлять для себе великі цілі, а ті, хто ставить перед собою маленькі цілі, відповідно, приходили до менших результатів. Після невеликого дослідження він виявив абсолютно протилежні дані. Виявилося, що більшість з тих, хто не досягав великого успіху в навчанні, ставили перед собою великі цілі, а ті, хто був успішний, визначали цілі, які були трохи більше їх можливостей. Іноді нам хочеться все відразу, або нічого взагалі. Друге досягти дуже просто, першого ж нам не бачити як ... "свою маківку без дзеркала". Тут має бути вироблений певний баланс.

Цілі не повинні бути маленькими, інакше ми не будемо достатньо мотивовані. Вони так само не повинні бути занадто великими, щоб ми знали, що ми МОЖЕМО їх досягти, і, таким чином, знову ж, були вмотивовані.

Для збереження належного рівня мотивації вам необхідно тримати процес навчання "під контролем". Частина проблеми зазвичай вирішується викладачем. Весь курс навчання розбивається на кілька етапів. Вся програма ділиться на 6 рівнів. Природно, ніхто не вчиться на всіх рівнях відразу. Після визначення нашого багажу знань та зарахування на курс навчання ми починаємо працювати з певним матеріалом, за програмою, яка так само ділитися на ряд тем (від 10 до 18 юнітів). Таким чином, наша велике завдання ділитися на ряд маленьких. Наша увага має бути направлено на виконання ось цих "маленьких" задач в поставлені терміни. Не думати "пройти весь рівень за три місяці", але виконати те невелике домашнє завдання з ясним розумінням і впевненим володінням матеріалу.

Нам так само важливо стежити за своєю увагою під час роботи. Нам необхідно навчитися працювати на результат, а не працювати, тому що так треба або ми для себе так для себе вирішили. Не варто думати, що пасивне проходження процесу навчання забезпечить нам блискуче володіння мовою. Ставте перед собою конкретні цілі, а також терміни їх виконання. Знайте свій темп. Якщо ви читаєте звичайну сторінку нескладного тексту (2,000 символів) протягом 20 хвилин, визначайте їх для себе і закінчуйте читання не пізніше 20 хвилин. Точно так само з вивченням нових слів. Якщо ви знаєте що можете вивчити 20 слів за 10 хвилин, не зменшуйте свій темп.

Розбивайте складні завдання на кілька простих. Зосереджуйте на одному завданні в один час. Більшість з нас, однофункціональні. Тому для більшої ефективності витрачається часу на навчання, не варто включати телевізор, слухати гучну музику, розмовляти з друзями, малювати, грати в комп'ютерні ігри і т.д. Це збереже від розсіювання вашої уваги і зрадить впевненості після успішного завершення завдання.

Не пропускайте занять. Чим більше ви пропускаєте, тим більше ви відстаєте. І ви це відчуваєте. Коли вам задається на уроці питання, і ви не можете на нього відповісти, у вас виникають негативні почуття. Природно, ми мимоволі, навіть на несвідомому рівні, прагнемо уникнути подібних почуттів і шукаємо привід не йти на урок. У цьому криється велика небезпека, тому що якщо ми вчасно не схаменемося, на заняття потім приходити вже не буде сенсу. Приходьте на уроки в будь-якому разі! Навіть, якщо ви робите помилки і багато чого не розумієте, ви в класі не для того щоб блищати своїми знаннями. Ви в класі, щоб робити помилки і виправляти їх. Якщо ви не зробили домашнє завдання, вам все одно необхідно прийти на уроки. Приходячи на заняття, ви ставите себе в сприятливу для навчання середовище, яке сприятиме вашому прогресу.

Намагайтеся зробити для себе завдання помірно складною. Якщо домашнє завдання для вас здалося простим, по-перше, скажіть про це своєму викладачеві, по-друге, застосуйте творчий підхід, подумайте, як ви могли б застосувати отримані знання в житті. Потрібно погодитися, в обох випадках, якщо завдання є надто легким або занадто складним, ми швидше будемо відчувати себе демотивований. Навчання має бути трохи важким, але все ще можливим для успішного виконання.

Наступне, знайте свої терміни. У всіх нас "тільки" 168 годин у тижні, незалежно, хто ми, чим ми володіємо, або що ми робимо. Нам потрібно знати, на що і скільки часу ми можемо приділяти. Тому точно визначте, коли і скільки ви будете вивчати предмет. Я знаю, все це міркування з усіма правилами, вже навіює нудьгу, не кажучи вже про спробу втілити це в життя. Особливо це відноситься до творчих особистостей. Звичайно, нам потрібно залишати час для відпочинку, непередбачених ситуацій, деякою незапланірованності або спонтанності. Життя має мати свої фарби. Проте, якщо відкласти будь-яку послідовність взагалі, ми можемо опинитися біля "порожнього корита" і звинувачувати викладача за те, що він / вона не був (а) досить суворий (а) або себе, що не були добре організовані.

Знайте, в який час доби навчання для вас більш ефективне. Якщо предмет дається вам важко, не відкладайте самостійні заняття на кінець дня, коли ви вже нічого не здатні зрозуміти, занадто втомлені і вам вже нічого не хочеться, не кажучи вже про мову. Робіть першим більш складну й менш улюблену роботу, а потім винагороджуйте себе тим, що вам більше до душі (морозиво, перегляд хорошого фільму і т.д.). Навчіться розбивати складні теми на ряд простих. Починайте роботу з більш складних завдань, потім переходите до легких.

На заняття в класі приходьте підготовленими. Іноді доводиться перебудовуватися з рідної мови на іноземну мову. Забігайте наперед і читайте у підручнику матеріал, який ви ще тільки збираєтеся проходити у класі. Постарайтеся отримати хоча б загальне уявлення про тему, подумайте які слова, фрази або цілі розділи вам будуть не зрозумілі, зосередьте свою увагу на них, подумайте, як би ви задали питання або брали участь у бесіді.

Управління допоможе нам тримати своє навчання під контролем, досягати конкретних цілей в рамках певного часу, і таким чином, бачити свій поступовий і цілеспрямований успіх, що, як хліб, важливо для підтримки своєї мотивації.

Відпочинок

Важливу роль в мотивації навчання відіграє відпочинок. На жаль, ніхто з людей не є невичерпним джерелом енергії. Саме тому більша частина людей працює тільки одну третину доби. При цьому відпочиває два дні на тиждень і має в своєму розпорядженні один місяць на рік на відпустку. Навіть біблійний Бог після всіх шести днів своєї роботи в сьомий "спочив". Хоча людський мозок працює без перерви до самої смерті, нам необхідно давати йому перерви.

Якось один з поліглотів минулого, який знав вісім мов, сказав, що ніколи не працював більше 15 хвилин. Перерва на 3-5 хвилин через кожні 20-30 хвилин допоможуть тримати наш розум свіжим і гострим протягом 4-5 годин. При цьому нам не обов'язково буде значно відволікатися від роботи. Звичайно, не можна тут визначити який-небудь шаблон або формулу. Для кожного буде працювати своя методика. Для одних перерви можуть бути миті, а для інших - хвилини. Головне, ми повинні знати, що більше підходить до нас і застосовувати це.

Важливо пам'ятати, що основна мета відпочинку - розслабитися. Іноді ми можемо досягти певного ступеня розслаблення, роблячи щось абстрактне. Ми можемо зробити собі чай або зробити легку розминку. Як відомо, для ефективної роботи мозку потрібно багато насиченої киснем крові. Деякі вчені говорять, що кілька простих фізичних вправ підвищить кількість подачі кисню в мозок на 20 відсотків. Може бути, для деяких буде достатньо просто відвести погляд від тексту, звернути увагу на навколишнє оточення, звернути увагу, що робиться за вікном на вулиці і т.д.

Для деяких з нас може служити великою допомогою застосування "припинення внутрішнього діалогу". Ні для кого не секрет, що всередині нашої свідомості постійно відбувається внутрішній діалог. Це як би спілкування з самим собою. Ми говоримо собі, що робити. Іноді ми виправдовуємо себе чи засуджуємо. Інколи ми намагаємося щось зрозуміти. Так ось, мета даної практики полягає в зупинці цього внутрішнього діалогу. Як це зробити? Дуже просто - перестати розмірковувати. Сидячи там же за столом, сперся на спинку стільця, закривши очі, ми постараємося ні про що не думати. Легше це буде зробити, якщо ми сконцентруємо свою увагу на якійсь частині свого тіла або який-небудь абстрактний об'єкт взагалі. Наприклад, нашу увагу, спрямоване на наші руки, допоможе без особливої ​​медитації зупинити наш внутрішній діалог.

Не варто розслаблятися, роблячи прибирання, вмикаючи телевізор, або роблячи що-небудь інше, що могло б зайняти наш мозок роботою. Продуктивний відпочинок сприяє продуктивній роботі. Іншими словами, добре працює, тільки той, хто добре відпочиває.

Втома - найлютіший ворог мотивації. Отже, робота і відпочинок повинні бути чітко збалансовані, і відповідати рівню нашої працездатності і ступеня необхідного нам відпочинку.

Знайте, як ви вчитеся

Для того щоб бути вмотивованим, більшості з нас, хоча б час від часу, потрібно переживати успіх. Тобто бачити, що наші зусилля йдуть на користь і окуповуються з лишком. Однак для того щоб вчитися успішно ми повинні розуміти, як ми вчимося. Нерідко, варто виділити час на визначення того, яким чином ми краще сприймаємо інформацію (на слух, візуально, при вирішенні конкретних завдань і т.д.); як ми запам'ятовуємо нову інформацію (через повторення, враження, асоціацію, побудова зв'язків, конспектування, групування даних и.т.); який час доби для нас найбільш сприятливо для навчання (ранок, день, вечір, ніч); вчимося ми краще, коли обговорюємо новий матеріал з кимось або коли ми вивчаємо його самостійно; чи потрібні нам "дедлайнс" або ми все робимо в свій час, і т.д.

Це питання, від яких залежить успіх навчання. Нам необхідно визначити, як ми вчимося, і як ми вчимося найкращим чином. А на основі отриманих даних виробити свої особисті навички навчання, саме ті, що будуть працювати на вас. Зробіть їх своєю звичкою. Вчіться ефективно в стислі терміни. Успіх вам гарантований, і мотивація, відповідно.

Розумійте

Уникайте сліпого заучування. Розумійте і шукайте сенс. Хочемо ми того чи ні, але наш мозок намагається зрозуміти нову інформацію і встановити смислові зв'язки з тим, що ми вже знаємо. Інакше кажучи, мозок ідентифікує, оцінює і "вписує" новий матеріал, відповідний розділ "бази даних" нашої пам'яті. Неусвідомлене повторення і зубріння здатні не тільки погасити в нас мотивацію, але й остаточно вселити огиду до навчання. Тому, завжди прагніть враховувати більший контекст розглянутої вами теми. Вивчайте нові слова у тематичній зв'язці, а також в контексті пропозицій. При розгляді матеріалу постарайтеся знайти сенс. Побачити логічну послідовність і характерні для правила закономірності. Зосереджуйте на головному, не звертайте великої уваги на другорядні деталі. Читаючи текст, постарайтеся піти далі основної ідеї. Навіть, якщо якісь слова вам не зрозумілі, спробуйте визначити можливе значення слова виходячи з контексту уривка. Перевірте, сформували ви загальну картину. Чи бачите ви приватне в контексті більшого. Якщо вам складно самим впоратися з цим завданням самостійно, то використовуйте допомогу інших, зокрема вашого викладача.

Отже, розумійте матеріал. Навіть якщо ви розумієте інформацію не зовсім, так як її треба розуміти, все ж шукайте сенс і давайте своє розуміння будь-якого матеріалу. Немає сенсу в завданні - немає сенсу в його виконанні.

Оцінювання

Запитайте себе, як на мене впливають оцінки? Які оцінки дійсно спонукають мене до навчання? Якщо ви любите отримувати тільки "5-ки" (і всім говорити про це), - отримуйте їх. Якщо для вас "5-ка" - зайвий доказ того, що вам не обов'язково сильно вчитися, тому що без праці отримуєте високі оцінки, - перейдіть в більш високу групу і отримуйте "3-ки". Для деяких тільки "2" може служити справжнім мотиватором. Тільки тоді, деякі з нас починають братися за навчання, бо інакше "виженуть".

Отже, знайте свою оцінку. Постарайтеся самі дати чесну оцінку своїм знанням. Саме ця оцінка має справжнє значення. Оцінки викладача (якщо такі є)- умовні. Кожен у групі має свій "старт". У когось вже є якісь знання мови, у когось їх зовсім немає. Хтось легше вивчає мову, комусь теж саме дається значно складніше. Тому ми самі повинні знати наскільки добре ми виконали завдання.

Винагородіть себе. Позначте свої досягнення. Купіть собі морозиво! Це ще раз підтвердить і закріпить всередині вас розуміння, що ви можете, і головне розігріє бажання продовжувати навчання.

Висновок

На закінчення хочеться відзначити кілька підсумовує рад. Перше, "апетит приходить під час їжі". Іноді, нам потрібно просто почати працювати. При цьому сказати собі: "Я люблю вчитися!" або "Мені подобається ця тема!" Якщо у вас немає бажання вчитися - зробіть вигляд, що є. Уявіть, що ви дуже довго чекали цього моменту. Готувалися до нього. І ось, він настав - ви самостійно вивчаєте англійську! Нерідко це спрацьовує. Друге, ні в якому разі, не робіть роботу за принципом "чим швидше, тим краще" або "і так зійде". Постарайтеся вникнути в саму суть. Зрозумійте. Володійте. Імпровізуйте. І, нарешті, застосовуйте. Третє, і заключне, якщо немає бажання вчитися - вчиться по-справжньому. Справжнє навчання, як боротьба, відбувається тільки на полі битви. Легко вчитися, коли є порив, бажання і ентузіазм. Найважче, коли немає нічого подібного, і ви досягаєте ту мету, яку перед собою ставите, не зважаючи на обставини.

Максим Ачкасов,
www.english4real.com
Категорія: Учням | Переглядів: 1310 | Додав: оленка | Рейтинг: 4.0/1